Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

De lege ferenda

3. 10. 2014 13:02:35
Když se řekne slovo přestupek, představí si většina z nás přestupek dopravní. Pravdou však je, že přestupkem je více než stovka protiprávních jednání, která jsou v odborné terminologii označována jako „drobná či bagatelní kriminalita“. Jsou to mimo jiné hospodské rvačky, podvody, zpronevěra, krádeže, domácí násilí, urážky, pomluvy, stalking, vydírání, výtržnictví, etc.

Tyto takzvané méně závažné delikty tvoří většinu kriminality, která postihuje občany. Často se bohužel stává, že jejich pachatelé vyváznou bez jakékoli sankce, i když např. opakovaně usedají za volant přes zákaz řízení, navíc často zfetovaní a jako bonus se rozhodnou ujíždět ulicemi před policií. Veškeré kriminologické studie potvrzují (a dokládají to následně i statistiky), že právě přestupky jsou předpolím pro páchání daleko závažnějších trestných činů. Právě z tohoto důvodu jsme společně s ministryní spravedlnosti připravili novelu zákona, která zavádí vyšší pokuty za opakované spáchání přestupků proti majetku, občanskému soužití a veřejnému pořádku. Přísnější tresty by tak dopadly například na ty, kteří se opakovaně dopouští drobných krádeží, méně závažných ublížení na zdraví, soustavně ruší noční klid, či periodicky znečišťují veřejná prostranství.

K tomu, aby se tato úprava projevila pozitivně v našem každodenním životě, jsou nezbytně nutné dva předpoklady. Tím prvním je důsledná práce policie. Zákony musí platit opět pro všechny stejně a policie již dostala jednoznačné zadání postupovat razantně proti jakémukoli jejich porušování. Věřím, že již všichni členové sboru také pochopili, že skončila doba, kdy bylo lepší se, ať již z jakéhokoli důvodu, „raději otočit a dělat, že tam nejsou“.

Druhým předpokladem je zavedení centrální evidence přestupků. Ty se v současné době evidují jen pro vnitřní potřebu jednotlivých správních úřadů. V praxi to přináší nemalé komplikace. Při řešení krádeže za tisíc korun totiž vůbec nikdo například nezjistí, že stejný pachatel totéž učinil v deseti jiných městech republiky. Úředníci ani policisté se nedozvědí, že ten, kdo ukradl tři slepice, totéž učinil několikrát tam, kde předtím bydlel. Chybí přesné údaje při vyšetřování extremismu i diváckého násilí. Správní orgány vzájemně nesdílejí údaje a tak může pachatel, který pravidelně odjíždí od různých čerpacích stanic bez zaplacení, vypadat při řešení přestupku jako člověk, který tak učinil poprvé. Obdobně je možné opakovaně týrat zvířata, pytlačit, či porušovat živnostenský zákon.

Recidiva je v trestním řízení vždy přitěžující okolností. Totéž platí pochopitelně i pro řešení přestupků. Správní orgán však o dříve spáchaných přečinech musí nejprve vědět. To je však vzhledem k neexistenci centrální evidence prakticky nemožné. Ve výsledku se tak sankce za tzv. bagatelní přečiny řeší nahodile, každý správní obvod postupuje jinak a k pachatelům se tak nepřistupuje v souladu se zásadou rovnosti a požadavkem náležitého zjištění stavu věci. Jinými slovy ne vždy a ne každému se měří stejným metrem.

Cílem všech navrhovaných opatření není, jak se mnozí kritici domnívají, bič na chudé či tzv. nepřizpůsobivé. Nejvíce přestupků jde podle statistiků na vrub tzv. většinové populace. Nikdo také nechce za opakovanou krádež chleba tuhý žalář, jako v případě Jeana Valjeana. Stejně tak nejde o plošnou kriminalizaci přestupků, jak se někteří mylně domnívají. Všechny úřady, městská i státní policie pro své potřeby již nějaké databáze vedou. Jde jen o jejich centralizaci a možnost sdílení informací. Díky tomu bude možné poprvé přesně vyčíslit, jak často, případně nakolik opakovaně, kde a kdo jednotlivé přestupky páchá. Na základě těchto dat bude následně možné korektně a přesně definovat i to, kdy je potřebná a nutná zvýšená represe.

Moderní společnost, její právní systém a řád, je postavena na základě důvěry. Každý občan musí mít důvěru v elementární spravedlnost. Musí vědět, že orgány veřejné moci pracují transparentně a spolehlivě. Musí mít pocit bezpečí, které garantuje stát, jako arbitr při řešení veškerých křivd a sporů. Dosavadní způsob vyšetřování tzv. bagatelních trestných činů (výše bylo řečeno, že představují většinu kriminality) a zejména jejich postih tuto důvěru významně podlamuje.

Autor: Milan Chovanec | pátek 3.10.2014 13:02 | karma článku: 11.74 | přečteno: 561x

Další články blogera

Milan Chovanec

Kdo drží „černého Petra“

Jsme prý ve střední Evropě málo solidární a zasloužíme za to trest. Právě tato slova (pokolikáté už) opět zaznívají od některých evropských kolegů, tentokrát od rakouského ministra obrany Hanse Petera Doskozila.

29.2.2016 v 13:27 | Karma článku: 36.86 | Přečteno: 2263 | Diskuse

Milan Chovanec

Co se to vlastně v Evropě děje?

Evropa spolu s migrační krizí zažívá horké chvilky. To, co se však dnes v Evropě děje, není nic nepředvídatelného. Po pádu nebo destabilizaci některých režimů jsme svědky vleklých občanských válek v Libyi, Sýrii, Iráku atd.

29.7.2015 v 19:40 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 4144 | Diskuse

Milan Chovanec

Požár lesa prý neuhasíme tím, že si do vlastního odneseme hořící strom

Zdánlivě nekončící příliv migrantů míří na starý kontinent na přeplněných pašeráckých lodích. Ty se navíc často potopí. Otázka uprchlíků se stala jedním z hlavních evropských témat.

18.6.2015 v 14:36 | Karma článku: 44.45 | Přečteno: 7490 | Diskuse

Milan Chovanec

Odměňování úředníků není gordický uzel

Po mnoha letech odkládání a lavírování vstoupil v platnost služební zákon. Norma možná není zcela dokonalá, ale vznikla jako kompromis napříč politickým spektrem a přináší poprvé v našich novodobých dějinách do státního aparátu jednotný systém, důraz na odbornost a v neposlední řadě i kariérní řád. S ním je pupeční šňůrou spojeno odměňování úředníků.

14.4.2015 v 12:38 | Karma článku: 10.97 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Turner

Nápravník islámských bubáků II.

Co je to basmala? Jak to bylo s knihou Bez dcerky neodejdu? Je bičování jen trest? Bilal Philips – poturčenec horší Turka. Odkud kam sahá Blízký východ? Boko Haram. Burky a burkiny. Jak chápe Korán cizoložství? Komu sluší čádor?

18.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 6.95 | Přečteno: 532 | Diskuse

David Vlk

Můžou mít voliči různých stran spolu sex???

"Vladěnko, já ti ty volební lístky trochu vytřídím, abys nemusela moc dlouho přemýšlet. Ne, neboj žádná cenzura, jenom vyhodím komouše, fašouny, mimoně a podivíny."

18.10.2017 v 10:56 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 644 | Diskuse

Blog Info

Audio: Poslechněte si záznam čtení Davida Vlka

První přímý přenos blogů iDNES.cz je za námi. Technická chyba nám znemožnila publikovat slibovaný záznam čtení Davida Vlka, ale pro ty, kdo si o něj psali, máme dobrou zprávu.

18.10.2017 v 10:46 | Karma článku: 5.00 | Přečteno: 272 | Diskuse

Jana Slaninová

Den kdy zmizeli politici

Jedno ráno seděl investigativní novinář Mojmír u svého laptopu a hryzal si palec na pravé ruce. Popravdě už začínal panikařit. Už od půlnoci se u jednoho jím sledovaného politika nic nedělo!

18.10.2017 v 9:40 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 206 | Diskuse

Marek Renda

Chystá se bič na české lidi: Bude se jim připomínat spáchání cikánské genocidy

Českým lidem je třeba připomínat, že způsobili genocidu cikánů v Československu. Za tím účelem vznikne památník cikánského holocaustu v Letech u Písku. Ten si Češi sami zaplatí.

18.10.2017 v 9:02 | Karma článku: 34.69 | Přečteno: 909 |
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1375

Ministr vnitra České republiky, poslanec, před zvolením do Poslanecké sněmovny ČR hejtman Plzeňského kraje. Než se stal hejtmanem, pracoval jako první a ekonomický náměstek hejtmanky. Od roku 2002 do roku 2010 působil jako člen Rady města Plzně, kde byl od roku 2006 také předsedou kontrolního výboru. Je členem ČSSD od roku 1997, od ledna 2011 je jejím předsedou v Plzeňském kraji. Milan Chovanec je také na Twitteru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.