Červená páska přes rukáv nebo černé klapky na očích?

25. 08. 2014 12:43:39
V Německu tomu říkají sommerloch, v Anglii silly season a v Polsku sezon ogórkowy. Doba prázdnin a dovolených je i tady v Česku okurkovou sezónou. Událostí, které by byly mediálně významné, se děje minimum, a tak se i v seriózních novinách rozebírají peripetie za života celebrit a objevují se zaručené a senzační zprávy. Letos překvapivě neútočili lidožraví žraloci na Jadranu a ani stáda ovcí v Beskydech neohrožovala žádná divoká puma. Ministerstvo vnitra prý totiž chystá znovuzavedení Pomocných stráží Veřejné bezpečnosti...

Zpráva by to byla jistě senzační, a to nejen v době okurek. Tedy pokud by se zakládala na pravdě a nikoliv zejména na představivosti autorů. Kde se vzalo to zrnko, jež zrodilo zpravodajskou perlu? Zdá se, že podnětem bylo mé červencové setkání s Radou seniorů ČR, kterého se účastnili i zástupci policejních veteránů. O ty se dle jejich slov předchozí ministři příliš nestarali. Měli jsme velice milou debatu, na které se mimo jiné objevil podnět ohledně dalšího uplatnění policistů v důchodu, například v rámci prevence, poradenské činnosti a podobně. Nešlo o žádný jasný plán, ale spíše o prvotní úvahu, či námět, který neměl ani jasné kontury a už vůbec ne definovaná pravidla.

Tento „nápad“ se nyní v rámci pracovní skupiny na Ministerstvu vnitra diskutuje, mimo jiné zda a jak by bylo možné využit dobrovolníky například u přechodů pro chodce před školami, ochraně chat v osadách, nebo při hledání ztracených dětí. V každém případě by se jednalo o činnost bez nároku na honorář a rozhodně by dobrovolníci neměli mít postavení úřední osoby (veřejného činitele). Ostatně nejde o žádné naše originální řešení, pro inspiraci se lze porozhlédnout i v nedalekém zahraničí, kde existuje řada rozličných dobrovolnických organizací, jež participují na zkvalitňování bezpečnosti v konkrétních lokalitách. Nejrozvinutější systém mají v anglosaském prostředí, ale mnohaleté zkušenosti s dobrovolníky mají například i ve Francii, Nizozemsku, Rakousku, či v severských zemích.

Ministerstvo vnitra tedy rozhodně neplánuje vytvářet centrálně ani lokálně žádné nové pořádkové síly, ani ozbrojené složky. V tomto duchu byla ostatně v uplynulých dnech informována i média, která se o uvažované variantě dobrovolníků dozvěděla. Takto podaná informace bohužel není tím pravým palcovým titulkem. Virtuální realita tak přinesla do okurkové sezóny novou „aférku“ v podobě údajného návratu pomocníků VB. Této fabulace (snad z nedostatku vlastních témat) se chopili i politici ODS, kteří se obávají znovuzavedení systému udávání a kritizují údajnou neprofesionalitu bezpečnostních složek. Nezmiňují již, že právě za jejich vlád došlo k decimaci a nastartování chaosu uvnitř celého policejního sboru...

Je paradoxní, když 25 let od „sametu“ existují ve veřejném prostoru lidé, kteří fakticky nejsou schopni vnímat bezpečnostní aparát našeho státu jako demokratickou instituci. Jako systém, který je složen z občanů, pro které zároveň pracuje. Je neméně udivující, že spolupráci takovéto instituce s občany někdo vnímá jako něco podezřelého a divného. V tomto smyslu je vlastně směšné, že úvahu, jak využít zkušenosti policejních veteránů, někdo ideologicky znetvoří v návrat předlistopadové Veřejné bezpečnosti. Navíc pod rouškou ochrany demokracie. Namísto strašení červenou páskou přes rukáv by možná stačilo sejmout z očí černé klapky...
Autor: Milan Chovanec | pondělí 25.8.2014 12:43 | karma článku: 13.56 | přečteno: 1023x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Robert Čapek

Poslouchají šesťáci Eda Sheerana? Bohužel ne...

Dnes jsem slyšel v rádiu, že Ed Sheeran přijede koncertovat do Prahy. Dobrá zpráva pro holčičky na gymnáziu, ale žáky šesté třídy tohle opravdu nezajímá.

10.12.2018 v 18:17 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 296 | Diskuse

František Skopal

O našem sobectví vůči přírodě a o tvrdé odplatě za něj

Tento text je vyjádřením mého osobního rozhořčení nad tím, jak lidé ničí přírodu. Neboť spravedlivé rozhořčení se musí přece zmocnit každého normálního člověka když vidí, jak se ubližuje nevinnému.

10.12.2018 v 14:10 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 326 | Diskuse

Pavel Hewlit

Lze napsat jeden blog pro všechny?

Už jsem o tom tady několikrát nahlas uvažoval a nikdy se nepovedlo, takže jsem od pokusů přešel k úvahám, protože ty nikdy neudělají takový zmatek jako samotné činy.

10.12.2018 v 12:11 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 328 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Co nevíte o České televizi aneb Tajnosti rekvizitárny (3. pokračování)

Revoluční kvas roku 1989 zasáhl pochopitelně i televizi. Když to konečně prasklo, začaly se dít věci. Televize začala vysílat tak, jak má. Objektivně.

10.12.2018 v 9:11 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 912 | Diskuse

Irena Houdková

Není Vám do zpěvu? Poděkujte svému mozku.

Co to vlastně znamená, že je člověk nešťastný nebo smutný, nespokojený, naštvaný? Pro mozek je to „pouze“ nesoulad map, které má uložené.

10.12.2018 v 6:22 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 226 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1378

Ministr vnitra České republiky, poslanec, před zvolením do Poslanecké sněmovny ČR hejtman Plzeňského kraje. Než se stal hejtmanem, pracoval jako první a ekonomický náměstek hejtmanky. Od roku 2002 do roku 2010 působil jako člen Rady města Plzně, kde byl od roku 2006 také předsedou kontrolního výboru. Je členem ČSSD od roku 1997, od ledna 2011 je jejím předsedou v Plzeňském kraji. Milan Chovanec je také na Twitteru.

Najdete na iDNES.cz