Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelená je tráva, fotbal to je hra...

25. 07. 2014 13:19:03
Poslední červencový víkend odstartuje nový ročník naší první fotbalové ligy. Hodnocení, jak je který tým připraven a kdo v jednotlivých družstvech nastoupí, nechám na povolanějších. Pár následujících řádek chci věnovat fanouškům.

99% fanoušků se na stadióny chodí dívat, jak „ten, kdo góly dává, vyhrává“. Jsou však tací, kteří tam chodí za úplně jiným účelem. Jdou se prostě jen na fotbal poprat. Je jich sice naprosto zanedbatelná menšina, ale v konečném důsledku jsou nebezpeční pro všechny ostatní. Navíc ohrožují i ty, které fotbal vůbec nezajímá. Demolují auta, vlaky a jejich řádění musí řešit mimořádně nasazené policejní jednotky.

Fotbalové násilí rozhodně není jakousi českou specialitou. Řešení, často po tragických incidentech, musely hledat prakticky všechny evropské státy. Standardem stadionů je tak oddělení sektorů jednotlivých fotbalových příznivců. Brány při vstupu jsou obvykle vybavené detektorem kovů a kamerový systém je uvnitř i vně stadionů. Osvědčily se například i pravidelné tréninkové kursy pro pořadatele. V řadě vyspělých zemích pak nebezpečné násilníky evidují. Mají na stadiony vstup zakázán, někteří se musí v den zápasu dokonce hlásit na policii a v některých případech je jim odebrán i cestovní doklad. Asi nikoho nepřekvapí, že nejlépe propracované systémy mají v Anglii a Německu.

Řešení pro českou kopanou existuje a fotbalová asociace musí bezpečnostní prvky začít prakticky okamžitě zavádět. Nemusíme vymýšlet již věci vymyšlené. Stačí v našich podmínkách důsledně aplikovat výše popsané zahraniční zkušenosti. I proto vznikla na Ministerstvu vnitra společná expertní skupina, která by měla být následně rozšířena o zástupce Ministerstva spravedlnosti. Pokud to bude nutné, nebráníme se legislativním změnám, ale nejprve je potřeba prověřit všechny stávající možnosti, včetně častěji využívaných trestů zákazu vstupu na stadiony, či zavedení sdílené databáze problémových fanoušků. Svůj díl odpovědnosti má pochopitelně i policie, jejímž úkolem bude i nadále zajišťovat bezpečnost mimo fotbalové stadiony. Musím však zdůraznit, že policisté svou práci a část dohody s fotbalovými kluby dlouhodobě plní na 100 %. Nikdo však nemůže počítat s tím, že bude na stadionech suplovat pořadatelskou službu nebo dokonce trhat lístky.

Fotbalový svaz dostává od státu několik set milionů korun. Pokud je chce dostávat i v budoucnu, musí daleko efektivněji a razantněji chránit své zákazníky, tedy diváky na stadionech. První krok udělala policie. Ta na základě dohody expertní skupiny předala počátkem července fotbalové asociaci materiál, který detailně vyhodnocuje nedostatky v zabezpečení stadionů. Upozorňuje tím zároveň i na pět let starý závazek klubů bezpečnostní situaci řešit. Nikdo nechce veřejně ukazovat, které kluby mají věci špatně. Chceme, aby už v letošním, řekněme nultém, ligovém ročníku bylo vidět zlepšení. Zároveň očekáváme, že ten, kdo podmínky nesplní, nebude fotbalovou ligu hrát.

V přeneseném slova smyslu je míč teď na straně fotbalové asociace. Je na ní, aby s jednotlivými kluby materiál projednala, podmínky zavedla do licenčního manuálu a důsledně trvala na jejich dodržování. Především fotbalová asociace společně s jednotlivými kluby musí totiž jasně říci, že o pseudofanoušky v ochozech nestojí.

Autor: Milan Chovanec | pátek 25.7.2014 13:19 | karma článku: 11.47 | přečteno: 394x

Další články blogera

Milan Chovanec

Kdo drží „černého Petra“

Jsme prý ve střední Evropě málo solidární a zasloužíme za to trest. Právě tato slova (pokolikáté už) opět zaznívají od některých evropských kolegů, tentokrát od rakouského ministra obrany Hanse Petera Doskozila.

29.2.2016 v 13:27 | Karma článku: 36.86 | Přečteno: 2263 | Diskuse

Milan Chovanec

Co se to vlastně v Evropě děje?

Evropa spolu s migrační krizí zažívá horké chvilky. To, co se však dnes v Evropě děje, není nic nepředvídatelného. Po pádu nebo destabilizaci některých režimů jsme svědky vleklých občanských válek v Libyi, Sýrii, Iráku atd.

29.7.2015 v 19:40 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 4144 | Diskuse

Milan Chovanec

Požár lesa prý neuhasíme tím, že si do vlastního odneseme hořící strom

Zdánlivě nekončící příliv migrantů míří na starý kontinent na přeplněných pašeráckých lodích. Ty se navíc často potopí. Otázka uprchlíků se stala jedním z hlavních evropských témat.

18.6.2015 v 14:36 | Karma článku: 44.45 | Přečteno: 7490 | Diskuse

Milan Chovanec

Odměňování úředníků není gordický uzel

Po mnoha letech odkládání a lavírování vstoupil v platnost služební zákon. Norma možná není zcela dokonalá, ale vznikla jako kompromis napříč politickým spektrem a přináší poprvé v našich novodobých dějinách do státního aparátu jednotný systém, důraz na odbornost a v neposlední řadě i kariérní řád. S ním je pupeční šňůrou spojeno odměňování úředníků.

14.4.2015 v 12:38 | Karma článku: 10.97 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Klar

Když už nevěra, tak pořádná

Kolik je na světě starých kyselých „panen“? Když Eva ještě vyučovala ve škole, její kolegyně jí občas připomínaly klevetnice na tržišti. Hlídaly se navzájem, aby se náhodou neošidily.

18.10.2017 v 13:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jiří Turner

Nápravník islámských bubáků II.

Co je to basmala? Jak to bylo s knihou Bez dcerky neodejdu? Je bičování jen trest? Bilal Philips – poturčenec horší Turka. Odkud kam sahá Blízký východ? Boko Haram. Burky a burkiny. Jak chápe Korán cizoložství? Komu sluší čádor?

18.10.2017 v 11:05 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 572 | Diskuse

David Vlk

Můžou mít voliči různých stran spolu sex???

"Vladěnko, já ti ty volební lístky trochu vytřídím, abys nemusela moc dlouho přemýšlet. Ne, neboj žádná cenzura, jenom vyhodím komouše, fašouny, mimoně a podivíny."

18.10.2017 v 10:56 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 669 | Diskuse

Blog Info

Audio: Poslechněte si záznam čtení Davida Vlka

První přímý přenos blogů iDNES.cz je za námi. Technická chyba nám znemožnila publikovat slibovaný záznam čtení Davida Vlka, ale pro ty, kdo si o něj psali, máme dobrou zprávu.

18.10.2017 v 10:46 | Karma článku: 5.00 | Přečteno: 287 | Diskuse

Jana Slaninová

Den kdy zmizeli politici

Jedno ráno seděl investigativní novinář Mojmír u svého laptopu a hryzal si palec na pravé ruce. Popravdě už začínal panikařit. Už od půlnoci se u jednoho jím sledovaného politika nic nedělo!

18.10.2017 v 9:40 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1375

Ministr vnitra České republiky, poslanec, před zvolením do Poslanecké sněmovny ČR hejtman Plzeňského kraje. Než se stal hejtmanem, pracoval jako první a ekonomický náměstek hejtmanky. Od roku 2002 do roku 2010 působil jako člen Rady města Plzně, kde byl od roku 2006 také předsedou kontrolního výboru. Je členem ČSSD od roku 1997, od ledna 2011 je jejím předsedou v Plzeňském kraji. Milan Chovanec je také na Twitteru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.