Pošta vznikla z latinského positus...

9. 07. 2014 18:36:46
Ačkoli historici datují vznik pošty do starověku, zásadním mezníkem rozvoje těchto služeb bylo 18. století. I v českých zemích byl tehdy vydán první poštovní řád a lexikon obsahující úplný seznam poštovních stanic. Díky rozvoji se pošta stala postupem let velmi významným obchodním prostředkem a společně s dalšími službami v oblasti logistiky je i dnes jedním z důležitých segmentů hospodářství.

To dokládají i statistiky. Česká pošta vykázala jen za loňský rok tržby v hodnotě 19,5 miliardy korun, zaměstnává aktuálně přes 32 000 lidí a provozuje síť s více než třemi tisícovkami poboček. Pošta však plní i další úlohy, které není možné vyjádřit jen jako čistě účetní položku. Slouží například jako společenské místo pro vzájemné setkávání. Významnost je v neposlední řadě patrná i z urbanistického hlediska. Budova pošty, stejně jako například kostel či radnice, je nepřehlédnutelným architektonickým prvkem prakticky každého města. Pošta tak ve své základní podobě splňuje všechna kritéria veřejnoprávní instituce.

Všechny obory v jedenadvacátém století proměnila digitalizace, liberalizace a konkurenční boj. To se pochopitelně výrazně promítlo i do poskytování poštovních služeb. Pošty všude ve světě přišly s novými strategiemi a plány, snaží se čelit současným výzvám a o své místo na slunci tvrdě bojují. Česká pošta není dnes moderní organizací, která by se orientovala na zákazníka. Zaspala a je o mnoho kroků pozadu. Zkostnatěla, zapouzdřila se a přestala se vyvíjet. Již několik let podnik nemá jasnou a srozumitelnou koncepci, chybí nové vize a směr. Právě takové zadání dostal i nový management České pošty. Pověřil jej tak její vlastník, tedy současná vláda. Ty předchozí bohužel žádné podobné kroky směrem ke správě státního podniku neudělaly...

Důležité je zachovat dostupnost a síť poboček v rozsahu požadovaném vládou. Zároveň je potřebná jejich modernizace, tak aby odpovídaly světovým standardům. Ruku v ruce s tím se musí zvýšit komfort a zlepšit kvalita služeb pro veřejnost například úpravou otevírací doby. Na druhé straně je nutná i legislativní úprava. Poštovní zákon musí zajistit garance státu na financování čistých nákladů univerzální veřejné služby. Pošta by se měla zároveň stát hlavním partnerem státu pro komunikaci s občanem. Například při volbách, sčítání lidu, maturitách, dluhopisových emisích, účtenkové loterii, atd. V oblasti centralizace ICT státu pak musí pošta rozšířit portofólio svých služeb. Nabízí se například řízení chodu datových center, poskytovaní jednotných technologických řešení samosprávným orgánům, případně administrace centrálních nákupů. V neposlední řadě by mělo být cílem pošty získat i významný podíl na trhu v oblasti finančních a pojišťovacích služeb.

Název pošta pochází údajně z latinského slova positus. Ve starověku se tak prý označovalo místo pro výměnu koní. S jistou mírou nadsázky tak lze říci, že se pošta historickým obloukem dostala etymologicky zpět ke svému původnímu významu. Bez nových a kvalitněji poskytovaných služeb, které budou fungovat jako „čerstvé koňské spřežení“, se totiž ani v jedenadvacátém století vůbec nikam dál nedostane.

Autor: Milan Chovanec | středa 9.7.2014 18:36 | karma článku: 11.61 | přečteno: 485x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Robert Čapek

Poslouchají šesťáci Eda Sheerana? Bohužel ne...

Dnes jsem slyšel v rádiu, že Ed Sheeran přijede koncertovat do Prahy. Dobrá zpráva pro holčičky na gymnáziu, ale žáky šesté třídy tohle opravdu nezajímá.

10.12.2018 v 18:17 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 296 | Diskuse

František Skopal

O našem sobectví vůči přírodě a o tvrdé odplatě za něj

Tento text je vyjádřením mého osobního rozhořčení nad tím, jak lidé ničí přírodu. Neboť spravedlivé rozhořčení se musí přece zmocnit každého normálního člověka když vidí, jak se ubližuje nevinnému.

10.12.2018 v 14:10 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 326 | Diskuse

Pavel Hewlit

Lze napsat jeden blog pro všechny?

Už jsem o tom tady několikrát nahlas uvažoval a nikdy se nepovedlo, takže jsem od pokusů přešel k úvahám, protože ty nikdy neudělají takový zmatek jako samotné činy.

10.12.2018 v 12:11 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 328 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Co nevíte o České televizi aneb Tajnosti rekvizitárny (3. pokračování)

Revoluční kvas roku 1989 zasáhl pochopitelně i televizi. Když to konečně prasklo, začaly se dít věci. Televize začala vysílat tak, jak má. Objektivně.

10.12.2018 v 9:11 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 912 | Diskuse

Irena Houdková

Není Vám do zpěvu? Poděkujte svému mozku.

Co to vlastně znamená, že je člověk nešťastný nebo smutný, nespokojený, naštvaný? Pro mozek je to „pouze“ nesoulad map, které má uložené.

10.12.2018 v 6:22 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 226 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1378

Ministr vnitra České republiky, poslanec, před zvolením do Poslanecké sněmovny ČR hejtman Plzeňského kraje. Než se stal hejtmanem, pracoval jako první a ekonomický náměstek hejtmanky. Od roku 2002 do roku 2010 působil jako člen Rady města Plzně, kde byl od roku 2006 také předsedou kontrolního výboru. Je členem ČSSD od roku 1997, od ledna 2011 je jejím předsedou v Plzeňském kraji. Milan Chovanec je také na Twitteru.

Najdete na iDNES.cz