Otevřený dopis ministrovi financí

9. 09. 2013 17:31:11
Otevřeným dopisem adresovaným ministrovi financí Janu Fischerovi reaguji na zneklidňující informace o napjaté situaci uvnitř ČSA.

OTEVŘENÝ DOPIS

Ministr financí Ing. Jan Fischer, CSc.

Ministerstvo financí ČRVážený pane ministře Fischere,

obracím se na Vás touto formou otevřeného dopisu, protože mě velmi zneklidnily informace o napjaté situaci uvnitř ČSA. Současný management se rozhodl bez zjevného důvodu vypovědět kolektivní smlouvu, a tím vážně ohrozil vnitřní stabilitu společnosti, kde má stát většinový podíl. Děje se tak navíc v situaci, kdy se občané České republiky cítí ohroženi ve svých základních životních potřebách a kdy se právě Vaše vláda ve spolupráci s odborovými organizacemi snaží řešit vážnou sociální situaci v několika našich regionech. Tento konfrontační přístup tak jen málo koresponduje s deklarovanými záměry Vaší vlády a rovněž vyvolává otazníky nad budoucností ČSA i poté, co do ní vstoupil strategický partner.

Rád bych Vám v této souvislosti připomněl, že v rámci restrukturalizace ČSA již byly 4/5 původních zaměstnanců buď propuštěny nebo vyvedeny do jiných společností a flotila letadel se snížila o více než polovinu. Ti, kteří zůstali, navíc kvůli záchraně své firmy dobrovolně souhlasili se snížením svých platů až o 20 procent. Stejně jako široká veřejnost očekávali a stále očekávají, že vstup zahraničního spoluvlastníka do ČSA přinese finanční jistotu a soběstačnost. Pokud by ale mělo ze strany managementu opět dojít k narušení sociálního smíru, toto očekávání by utrpělo těžkou ránu. Je totiž jen logické si myslet, že neexistence kolektivní smlouvy má rozvázat vedení firmy ruce směrem k dalšímu propouštění a snižování mezd.

Vážený pane Fischere,
obracím se proto na Vás jako na reprezentanta stoprocentního akcionáře mateřské firmy ČSA, kterou je Český aeroholding, jenž v této věci disponuje nejen pravomocemi, ale zároveň nese klíčovou politickou odpovědnost. Využijte, prosím, svého nezpochybnitelného vlivu k tomu, aby byla opět zahájena komunikace mezi managementem ČSA a zaměstnanci, jejichž zájmy hájí odbory. Cílem je, aby v této státem vlastněné firmě byl zachován sociální smír a byly transparentně vyřešeny konkrétní otázky týkající se zaměstnanců. Je třeba ale také vrátit důvěru v budoucí vývoj a stabilitu ČSA, kterou nedávný postup managementu vážně narušil.


S pozdravem

Milan Chovanec, stínový ministr dopravy za ČSSD

Autor: Milan Chovanec | pondělí 9.9.2013 17:31 | karma článku: 13.27 | přečteno: 1031x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Marketa Kadhi

Německy snadno a rychle - aneb o vděčnosti

Ačkoliv bydlím kousek od německých hranic, němčině jsem se celý život vyhýbala. Vzhledem k příhraničnímu styku jsem nějakým výrazům přeci jenom neunikla, ovšem zdaleka to nebylo dostačující.

24.8.2019 v 21:04 | Karma článku: 11.17 | Přečteno: 276 | Diskuse

David Vlk

Taková malá skoronevěra.

A já, starej chlap na prahu dospělosti, jsem si prostě nemohl pomoct a pohledem jsem tu "Náramnou kost" hltal, nebo nestydím se říct, skoro v tý frontě "Žral!"

24.8.2019 v 16:51 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 566 | Diskuse

Pavel Hewlit

Už máte svého psychiatra?

Je nový trend mít ho. Dokonce je tak populární, že psychiatři hlásí nedostatek lidí ve svých řadách a radí Vám najít si takového lékaře co nejdřív, poněvadž zítra už může být pozdě.

24.8.2019 v 12:46 | Karma článku: 18.02 | Přečteno: 451 | Diskuse

Helena Vlachová

Milujete-li sex

Milujete-li sex, milujete své tělo, umíte mu dělat dobře a ono vás pak poslouchá. Prožívat slast, jež se rovná poloviční smrti, je velkým kořením života.

24.8.2019 v 11:10 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 1102 | Diskuse

Beata Krusic

Zola a Dostojevskij v přímém přenosu

Až s podivem se mi občas jeví skutečnost, když téma, kterým se zaobírám v úrovni debaty, druhý den se mi zhmotní v podobě malého zážitku.

24.8.2019 v 0:16 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 292 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1378

Ministr vnitra České republiky, poslanec, před zvolením do Poslanecké sněmovny ČR hejtman Plzeňského kraje. Než se stal hejtmanem, pracoval jako první a ekonomický náměstek hejtmanky. Od roku 2002 do roku 2010 působil jako člen Rady města Plzně, kde byl od roku 2006 také předsedou kontrolního výboru. Je členem ČSSD od roku 1997, od ledna 2011 je jejím předsedou v Plzeňském kraji. Milan Chovanec je také na Twitteru.

Najdete na iDNES.cz