Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odměňování úředníků není gordický uzel

14. 04. 2015 12:38:00
Po mnoha letech odkládání a lavírování vstoupil v platnost služební zákon. Norma možná není zcela dokonalá, ale vznikla jako kompromis napříč politickým spektrem a přináší poprvé v našich novodobých dějinách do státního aparátu jednotný systém, důraz na odbornost a v neposlední řadě i kariérní řád. S ním je pupeční šňůrou spojeno odměňování úředníků.

Jeho neprůhlednost byla v minulosti opakovaně terčem mnohdy oprávněné kritiky ze strany veřejnosti a novinářů. Větší transparentnost odměňování úředníků požadovala i Evropské komise. Jedním z prvních úkolů vládou jmenovaného náměstka ministra pro státní službu proto bylo připravit ucelený návrh hodnocení úředníků. Ten je nyní na světě.
Cílem bylo vytvořit systém, který je pro každého úředníka předvídatelný, zpětně přezkoumatelný a zároveň je transparentní pro veřejnost. Úředníci proto nemají být hodnoceni podle toho, kolik roků ve státní správě „odseděli“ nebo jak dobře vycházejí s nadřízeným. Odměna musí vycházet především ze správnosti a rychlosti jejich odvedené práce a samostatnosti při rozhodování. Zohledněny však musí být i znalosti a dovednosti jednotlivých úředníků a zároveň to musí být systém vstřícný, aby byl pro nové adepty práce ve státní správě dostatečně atraktivní.
I z tohoto, jen letmého výčtu podmínek vyplývá, že nalezení optimálního stavu nebude úplně jednoduché. Při troše dobré vůle to však možné je. Odměňování úředníků totiž není žádný gordický uzel. A pokud ano, pak je třeba jej rozetnout. I proto věřím, že oponenti navrhovaného systému přijdou především s věcnými podněty, případně navrhnou konkrétní řešení. Jen pouhá alibistická kritika, že takhle to „fungovat určitě nebude“, k lepšímu nic posunout nemůže.

Nad jedním připomínkovým řízením

Zpráva, že ministerstvo předložilo novelu do připomínkového řízení, nebývá na titulních stránkách novin. Paragrafované znění, které bude schvalovat sněmovna, je relativně daleko, a navíc se dá výsledek jen velmi obtížně předjímat. Tudíž to není na palcový titulek. Je tedy celkem pochopitelné, že v záplavě velikonočních informací prakticky zapadla i zpráva o tom, že Ministerstvo vnitra předložilo do připomínkového řízení novely zákonů o sdružování v politických stranách a hnutích.
Právě toto připomínkové řízení si však pozornost zaslouží. Jedná se totiž o návrhy, jejichž ambicí není nic jiného než zprůhlednit peněžní toky v politice. V konečném důsledku tak jde o boj s klientelismem a systémovou korupcí. Ten si totiž bez transparentního financování politických stran jde představit jen velmi obtížně.
Hospodaření a financování stran bylo od počátku 90. let zdrojem několika politických krizí. Analytici dokonce uvádějí, že je to nejdůležitější příčina poklesu důvěry občanů v politiku. Na netransparentnost poukazovali v minulosti jednotlivci, různé neziskové organizace, média i hodnotící zpráva iniciativy GRECO (Groupe d’Etats contre la Corruption) při Radě Evropy. Potřebné změny, které má sociální demokracie dlouhodobě v programu a prosazuje je již řadu let, narážely až dosud na neochotu a laxnost ostatních parlamentních stran. Dnes, alespoň verbálně to politici deklarují, je situace jiná a na stůl jsme proto předložili první konkrétní návrhy.
Kromě transparentního účtu by tak strany a hnutí musely například uvádět konkrétní vyjmenované údaje, včetně podmínek přijetí půjček a pravidel pro oceňování nepeněžních darů. Nově se počítá i s tím, že budou zavedeny stropy pro dary a pro výdaje na jednotlivé druhy volebních kampaní. Zároveň by strany musely vést i přesný rozpis a účel veškerých výdajů. V neposlední řadě navrhujeme výrazné sankce za porušení povinností a větší pravomoc nezávislým auditorům. Kontrolu hospodaření a financování stran by tak mohla provádět nově vzniklá instituce, případně NKÚ.
Předložili jsme novely zákonů o financování politických stran a hnutí. Cílem je vnést do jejich hospodaření systémovou logiku, jasná pravidla a řád. Sledovat připomínkové řízení může proto být v mnohém přínosné. Bude totiž dobře vidět, kdo chce s klientelismem bojovat doopravdy a kdo o boji s ním pouze hovoří.

Autor: Milan Chovanec | úterý 14.4.2015 12:38 | karma článku: 10.63 | přečteno: 772x

Další články blogera

Milan Chovanec

Kdo drží „černého Petra“

Jsme prý ve střední Evropě málo solidární a zasloužíme za to trest. Právě tato slova (pokolikáté už) opět zaznívají od některých evropských kolegů, tentokrát od rakouského ministra obrany Hanse Petera Doskozila.

29.2.2016 v 13:27 | Karma článku: 36.82 | Přečteno: 2251 | Diskuse

Milan Chovanec

Co se to vlastně v Evropě děje?

Evropa spolu s migrační krizí zažívá horké chvilky. To, co se však dnes v Evropě děje, není nic nepředvídatelného. Po pádu nebo destabilizaci některých režimů jsme svědky vleklých občanských válek v Libyi, Sýrii, Iráku atd.

29.7.2015 v 19:40 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 4124 | Diskuse

Milan Chovanec

Požár lesa prý neuhasíme tím, že si do vlastního odneseme hořící strom

Zdánlivě nekončící příliv migrantů míří na starý kontinent na přeplněných pašeráckých lodích. Ty se navíc často potopí. Otázka uprchlíků se stala jedním z hlavních evropských témat.

18.6.2015 v 14:36 | Karma článku: 44.44 | Přečteno: 7488 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Jak dojít ke spojení se Světlem?

Prožití spojení se Světlem je nejmocnějším a nejzásadnějším prožitkem, kterého se může člověku zde na zemi dostat. Má schopnost od základů změnit celý jeho dosavadní život.

27.6.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Josef Komárek

Také jsem se necítil ubohým zakomplexovaným buranem.

Co všechno se člověk nedozví o pražských kavárenských intelektuálech (díky panu Petříkovi). Což jsou převážně individua, která plodí jen slova, slova, slova ..., a pohrdají obyčejnými pracujícími lidmi, kteří je celý život živí.

27.6.2017 v 13:50 | Karma článku: 28.85 | Přečteno: 949 | Diskuse

Jana Slaninová

Houbový děda a dítě z hadích ocásků

Období hub mi vzdycky zavoní lesem, ranní mlhou, čerstvě zapálenou cigaretou a kolínskou. Samozřejmě si vybavím i tu vůni hub, ale některé vůně jsou v mé pachové paměti vyraženy kovovým razidlem asi navždy.

27.6.2017 v 11:45 | Karma článku: 17.50 | Přečteno: 248 | Diskuse

David Gruber

Lysá hora – vítání rána – slunce pod nohama

Přivítat v období letního slunovratu východ slunce na nejvyšší hoře našich Beskyd, to tak nějak patří ke všeobecnému vzdělání každého našince, přinejmenším moravskoslezslého. Podělím se i s fotografiemi o osobní zážitek.

27.6.2017 v 9:51 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 369 | Diskuse

Štěpán Bicera

Ti od bílého vraha

Tak Jihoafričané pokřikovali na rodinu Radovana Krejčíře po jeho odsouzení na pětatřicet let vězení za zosnování vražd. Vyšetřováni kvůli praní špinavých peněz byla i jeho rodina, která tam přišla o veškerý majetek.

27.6.2017 v 8:04 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 585 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1372

Ministr vnitra České republiky, poslanec, před zvolením do Poslanecké sněmovny ČR hejtman Plzeňského kraje. Než se stal hejtmanem, pracoval jako první a ekonomický náměstek hejtmanky. Od roku 2002 do roku 2010 působil jako člen Rady města Plzně, kde byl od roku 2006 také předsedou kontrolního výboru. Je členem ČSSD od roku 1997, od ledna 2011 je jejím předsedou v Plzeňském kraji. Milan Chovanec je také na Twitteru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.