Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod s lidskou bídou musí skončit!

21. 07. 2014 20:44:32
Zadluženost, hygiena, extremismus, vzdělání, drogy, krádeže kovů, bydlení, alkohol, otevřený oheň, sociální dávky, herny, nezaměstnanost, rušení nočního klidu... Tento zdánlivě nesouvisející shluk slov má jedno pojítko. Chcete-li, nadřazené slovní spojení. Sociálně vyloučená lokalita. Již na první pohled je patrné, že řešením vzájemně provázaných problémů, které sociální vyloučení přináší, musí být komplexní. A zdánlivě jednoduché recepty, které by přinášely okamžité a zázračné výsledky, nemohou v praxi fungovat.

Základní charakteristikou těchto míst je chudoba. Lidé tam obvykle nestojí před jedním problémem, ale před celou řadou. S postupným propadem na dno přestává pak být zřejmé i to, co je primárním důvodem a co je následkem. Lidé žijící na okraji si následně osvojují i specifické vzorce jednání. Ty jsou v přímém rozporu s hodnotami majoritní společnosti, což často vede k verbálním i fyzickým střetům. Z této pasti je téměř nemožné se dostat bez cizí pomoci a do sociálního vyloučení to uzavírá i budoucí generace.

Sociálně vyloučených lokalit u nás podle údajů neziskových organizací v posledních letech dramaticky přibývá. Navíc se tyto lokality nevyskytují již jen v okolí velkých měst, ale postupně se přesouvají i do těch menších. Kvalifikované odhady popisují v republice nejméně 400 takových míst. To velmi často souvisí i s enormním nárůstem ubytoven, které nasávají obrovské počty lidí a ve velké většině fungují jako „velmi dobrý“ obchod s lidskou bídou. Možnosti (nejen finanční) jednotlivých obcí a regionů celou problematiku řešit jsou značně omezené. Navíc neexistují v současné době žádná relevantní data o počtu lidí, kteří v nich žijí, protože poslední průzkumy byly provedeny před téměř 10ti lety...

Vyloučené lokality jsou celosvětový problém a není možné z eskalace tohoto jevu alibisticky vinit jen předchozí pravicové vlády. Svou roli sehrála pasivita jednotlivých rezortů, ekonomická recese, zvyšující se nezaměstnanost a v neposlední řadě i legislativa, která nebránila ty „slabší před těmi silnějšími“. Tristním výsledkem tak je, že vynakládáme stovky milionů na represi problémů, které vznikly (ne)činností a zdánlivě chybí prostředky (a v konečném důsledku i energie) na prevenci a hledání konstruktivních řešení.

Současný kabinet se domnívá, že problém vyloučených lokalit a integrace jejich obyvatel postupně řešitelný je. I z tohoto důvodu vznikla mezirezortní skupina, která připravila harmonogram nutných opatření. První vlaštovkou tak je novela zákona o hmotné nouzi, kterou schválila vláda a v prvním čtení i Poslanecká sněmovna. Novela přenáší rozdělování peněz z ministerstva na jednotlivé kraje, státní doplatek na bydlení bude navíc zastropován a bude se vztahovat na obytnou plochu, nikoli na jednotlivce, jak tomu bylo dosud. Nepoctivým majitelům ubytoven, kteří na chudobě parazitují, tak vysíláme jasný vzkaz: Končí doba, kdy je v jedné malé místnosti bez sociálního zařízení přihlášeno třeba 20 lidí a majitel ubytovny inkasuje od každého z nich plné nájemné, včetně státního příspěvku na bydlení.

Jednotlivé rezorty proto připravují další, nejen legislativní, kroky a opatření. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR chystá masivnější podporu přílivu zahraničních investic, které budou znamenat nová pracovní místa. Úkolem Ministerstva životního prostředí ČR je vyřešit otázku hygieny, odpadů a výkupu druhotných surovin. Ministerstvo vnitra již zvýšilo počet policistů přímo v ulicích problematických lokalit a vyhlásilo válku drogovým gangům. Dále připravujeme novelu přestupkového zákona, včetně registru přestupků a detailněji se zaměříme i na preventivní programy v součinnosti s neziskovým sektorem.

Autor: Milan Chovanec | pondělí 21.7.2014 20:44 | karma článku: 16.31 | přečteno: 1299x

Další články blogera

Milan Chovanec

Kdo drží „černého Petra“

Jsme prý ve střední Evropě málo solidární a zasloužíme za to trest. Právě tato slova (pokolikáté už) opět zaznívají od některých evropských kolegů, tentokrát od rakouského ministra obrany Hanse Petera Doskozila.

29.2.2016 v 13:27 | Karma článku: 36.86 | Přečteno: 2258 | Diskuse

Milan Chovanec

Co se to vlastně v Evropě děje?

Evropa spolu s migrační krizí zažívá horké chvilky. To, co se však dnes v Evropě děje, není nic nepředvídatelného. Po pádu nebo destabilizaci některých režimů jsme svědky vleklých občanských válek v Libyi, Sýrii, Iráku atd.

29.7.2015 v 19:40 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 4138 | Diskuse

Milan Chovanec

Požár lesa prý neuhasíme tím, že si do vlastního odneseme hořící strom

Zdánlivě nekončící příliv migrantů míří na starý kontinent na přeplněných pašeráckých lodích. Ty se navíc často potopí. Otázka uprchlíků se stala jedním z hlavních evropských témat.

18.6.2015 v 14:36 | Karma článku: 44.45 | Přečteno: 7490 | Diskuse

Milan Chovanec

Odměňování úředníků není gordický uzel

Po mnoha letech odkládání a lavírování vstoupil v platnost služební zákon. Norma možná není zcela dokonalá, ale vznikla jako kompromis napříč politickým spektrem a přináší poprvé v našich novodobých dějinách do státního aparátu jednotný systém, důraz na odbornost a v neposlední řadě i kariérní řád. S ním je pupeční šňůrou spojeno odměňování úředníků.

14.4.2015 v 12:38 | Karma článku: 10.97 | Přečteno: 777 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Bidet jako běžná součást koupelny

Pravidelné osprchování a důkladná čistota jsou základem toho, aby člověk ostatním voněl, protože ani sebelepší parfém nezakryje nedostatky v hygieně Ale ruku na srdce-kolik z nás má koupelnu tak velkou aby si mohl dovolit bidet?

19.8.2017 v 16:28 | Karma článku: 15.38 | Přečteno: 578 | Diskuse

Karel Ábelovský

Lidé bez tváře III.

... rozespale nahmatal telefon na nočním stolku a vypnul vyzvánění; spal nebo bděl, nevěděl jistě. Žádné sny se mu už hodně dlouho nezdály, nebo si je nepamatoval; zato nyní si nebyl jist, zda to co mu nedalo spát, nebyl jen sen

19.8.2017 v 13:48 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 123 | Diskuse

Marek Valiček

... a tys měl snad někdy v hubě mokrej hajzlpapír?

Často se stává, že chceme ohromit druhé nějakým ne zrovna standardním výkonem. Počítat ale s tím, že budeme považováni za hrdiny, nebo dokonce opěvováni....

19.8.2017 v 10:14 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 448 | Diskuse

Libuse Palkova

Italové v Praze

Co se líbí a nelíbí návštěvníkům naší Stověžaté matičky? Zde je několik postřehů ze života průvodkyně zahraničních turistů.

19.8.2017 v 8:31 | Karma článku: 20.03 | Přečteno: 807 | Diskuse

Helena Vlachová

Muži a ženy

Některé ženy si myslí, že musí svého partnera vlastnit, nemají žádný jiný program v životě. Jestliže jim vztah nevychází, bortí se jim život

19.8.2017 v 7:29 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 369 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1375

Ministr vnitra České republiky, poslanec, před zvolením do Poslanecké sněmovny ČR hejtman Plzeňského kraje. Než se stal hejtmanem, pracoval jako první a ekonomický náměstek hejtmanky. Od roku 2002 do roku 2010 působil jako člen Rady města Plzně, kde byl od roku 2006 také předsedou kontrolního výboru. Je členem ČSSD od roku 1997, od ledna 2011 je jejím předsedou v Plzeňském kraji. Milan Chovanec je také na Twitteru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.